14:00 – 16:30 Регистрација / Registration
1
Воведна сесија/
Introductory
16:00 – 19:30
Спортска трауматологија/
Sport Traumatology
Сала 1 – Билјана
Hall 1 – Biljana
Модератори
Moderators
Miroslav Milankov, Konstantin Mitev, Alan Andonovski
16:00 – 16:15 B1 (12’+3′) Anterior Cruciate Ligament Rupture Miroslav Milankov
16:15 – 16:30 B2 (12’+3′) Relative Merits of Acute, Subacute or Delayed Reconstruction of the Anterior Cruciate Ligament. Comparisons Drawn from a Single Surgeon Series of 361 Andras Talay
16:30 – 16:40 B3 (7’+3′) ACL Reconstruction with Internal Brace reinforcement – two years experience Dejan Aleksandric
16:40 – 16:50 B4 (7’+3′) Arthroscopic Asisted Osteosynthesis of Articular Fractures : Trend or Future Konstantin Mitev
16:50 – 17:00 B5 (7’+3′) Subchondroplasty: Treatment Option for Bone Marrow Laesion Pier Luigi Solimeno
17:10 – 17:20 B6 (7’+3′) Bucket – Handle Meniscus Repair Using Inside -Out and Outside- in Techique Alan Andonovski
17:20 – 17:30 B7 (7’+3′) Meniscus and ACL Reconstruction in Youth Players, One Year Follow up Ivanovski Mihajlo
17:30 – 17:40 B8 (7’+3′) Arthroscopic Surgery of Chondral Knee Defects with MF Procedure and Collagen Implant Darabos Nikica
17:40 – 17:50 B9 (7’+3′) Contemporary Approaches in Chondral Lesions Tretament: Autologous Cartilage Scaffold Abazovic Dzihan
17:50 – 18:00 B10 (7+3′) Algoritham in the Treatment of Patela Instability Zlatko Temelkovski
18:00 – 18:10 B11 (7’+3′) Posterior Ankle Arthroscopy – Our Experience Vaso Kecojevic
18:10 – 18:20 B12 (7’+3′) Endoscopic Surgery in an Elite Football Players With a Symptomatic Calcaneal Lipoma Branislav Krivokapic
18:20 – 18:30 B13 (7’+3′) Prevention and Treatment of Infection After Anterior Cruciate Ligament Reconstruction Vladimir Ristic
18:30 – 18:45 (15`) Дискусија / Discussion
18:45 – 19:30 (45′) Симпозиум / Symposium

Orthopaedic surgery in haemophilia with inhibitors-challenges and outcome
Chair – Axel Seuser, MD, Bonn Germany
Luigi Solimeno, MD PhD, Milano, Italy – EOS in haemophilia with inhibitors – experience from centre in Milano
Antonio Gavrilovski, MD, Skopje, Macedonia – Macedonian experience in orthopaedic surgery in inhibitor segmen

NOVO NORDISK
2
Воведна сесија
Introductory
16:00 – 18:35
Дегенеративни заболувања и повреди на горен екстремитет/
Degenerative Diseases and Traumatic Injuries of the Upper Limb
Сала 2 – Самоил
Hall 2 – Samoil
Модератори
Moderators
Igor Kaftandziev, Tedi Cicvaric, Mihail Rashkov
16:00 – 16:15 S1 (12’+3′) Proximal Humeral Fractures – Field of Unanswered Questions Igor Kaftandziev
16:15 – 16:30 S2 (12’+3′) MIPO Technique in the Treatment of Humeral Shaft Fractures Tedi Cicvaric
16:30 – 16:45 S3 (12’+3′) How to Improve the Results of Distal Humerus Fractures Srecko Sabalic
16:45 – 17:00 S4 (12’+3′) Complications After VLP Fixation of Fractures of the Distal Radius. A Retrospective Review of 241 Cases Mihail Rashkov
17:00 – 17:10 S5 (7’+3′) Hemanjioma it’s Median Nerve Compression in Proximal Forearm: Case Report Selim Safali
17:10 – 17:20 S6 (7’+3′) Реверзна тотална артопластика на рамо – Концепт во развој Nenad Petkov
17:20 – 17:30 S7 (7’+3′) The Efficacy and Safety of Autologous Conditioned Serum (ACS) Injections Compared with Betamethasone and Placebo Injections in the Treatment of Chronic Shoulder Joint Pain Due to Supraspinatus Tendinopathy: A Prospective, Randomized, Double-blind, Controlled Study Vladan Stevanovic
17:30 – 17:40 S8 (7’+3′) Operative Treatmen of Humerus Fracture Including MIPO Technique Ivan Bencic
17:40 – 17:50 S9 (7’+3′) Floating Shoulder, witch Parameters are Imortant in Diagnosis and What are Their Treatment Options. Literature Review Srdjan Zivanovic
17:50 – 18:00 S10 (7’+3′) Frozen Shoulder – witch Parameters are Imortant in Diagnosis? Literature Review and Our Recommended Treatment Depending on the Stage of the Disease Mladen Pavlovic
18:00 – 18:10 S11 (7’+3′) Prospective Study of Needle Fasciotomy for Dupuytrens Contracture with One-year Follow-up Sinolicka Dzambazova
18:10 – 18:20 S12 (7’+3′) Efficiency of High-resolution Ultrasound in Carpal Tunnel Syndrome Diagnosis Slavcho Ivanovski
18:20 – 18:35 (15′) Дискусија / Discussion
19:30 – 20:30 Отворање на конгресот / Congress Opening Сала 1 – Билјана
Hall 1 – Biljana
(3’+2′) Prof. d-r Zoran Bozhinovski, President of MAOT
(3’+2′) Doc d-r Venko Filipche, Minister of Health of the Republic of Macedonia
(3’+2′) Ass. d-r Ilber Besimi, Vice President of the Doctor’s Chamber of Macedonia
20:30 – 23:00 Коктел за добредојде / Wеlcome Cocktail
1-1
Сесија / Session
08:15 – 10:45
Детска ортопедија/
Paediatric Orthopedics
Сала 1 – Билјана
Hall 1 – Biljana
Модератори
Moderators
Hristo Georgiev, Lazar Todorovic, Nenad Atanasov
08:15 – 08:27 B14 (10’+2′) Treatment of Late Presenting Avascular Necrosis Hristo Georgiev
08:27 – 08:39 B15 (10’+2′) Osteogenesis Imperfecta Haim Shtarker
08:39 – 08:51 B16 (10’+2′) Минимално инвазивен хируршки пристап во третман на фрактури на долги коски кај деца Lazar Todorovik
08:51- 09:03 B17 (10’+2′) Clinical Use of Movement Analysis Dimitris Mataxiotis
09:03 – 09:15 B18 (10’+2′) Use of Pavlik Method in DDC Hakan Omeroglu
09:15 – 09:22 B19 (5’+2′) Treatment of the Developmental Hip Dysplasia with a Novel Single-stage Surgical Technique in Children Between 6 to 24 months Ozgur Basal
09:22 – 09:29 B20 (5’+2′) Adolescent Epiphysiolysis Treatment Using Realignment Ganz Osteotomy Stefan Tserovsky
09:29 – 09.36 B21 (5’+2′) Scarf Osteotomy in Treatment for Adolescent Hallux Valgus Alexander Gerchev
09:36 – 09:42 B22 (5’+2′) Evaluation of Bone Changes in Limb Lengthening by Comparative use of Three Diagnostic Methods Nenad Atanasov
09:42 – 09:49 B23 (5’+2′) Употреба на КТ во еден прозорец за евалуација на успешноста на репозицијата на колкот при вродена дислокација на колк Milena Bogojevska
09:49 – 10:00 (11′) Дискусија / Discussion
10:00 – 10:45 (45′) Симпозиум / Symposium

Stem Cell Applications on Neuro-Muscular Degenerative Disorders: Bench to Bedside
Prof.Dr. Erdal Karaöz

LIV HOSPITAL
10:45 – 11:00 (15`) Кафе пауза / Coffee break
1-2
Сесија / Session
08:30 – 10:10
Ацетабулум и карлица/
Acetabulum and Pelvis
Сала 2 – Самоил
Hall 2 – Samoil
Модератори
Moderators
Ilir Hasani, Nadomir Gusic, Jordan Saveski
08:30 – 08:40 S13 (7’+3′) Elementary Acetabular Fractures – Our Experiences Sasa Milenkovic
08:40 – 08:50 S14 (7’+3′) Comparison Between Omega Plates and Coventional Reconstruction Plates for B type Acetabular Fractures Stavrev Vladimir
08:50 – 09:00 S15 (7’+3′) Предни пристапи во третман на фрактури на ацетабулум Ilir Hasani
09:00 – 09:15 S16 (12’+3′) Advances in Acetabular Fractures Fixation Nadomir Gusic
09:15 – 09:30 S17 (12’+3′) Surgical Treatment of Combined Acetabulum and Pelvic Ring Fractures Jordan Saveski
09:30 – 09:40 S18 (7’+3′) Pelvic Crescent Fractures: Surgical Considerations Nadomir Gusic
09:40 – 09:50 S19 (7’+3′) Pelvic Disruption – Surgical Treatment Neda Trajkova
09:50 – 10:00 S20 (7’+3′) Iliosacral Screw Placement Made Safe Nadomir Gusic
10:00 – 10:10 ( 10`) Дискусија / Discussion
EFORT FORA
2
Сесија / Session
11:00 – 12:30
Идни третмани во наjчестите педијатриски ортопедски заболувања/
Future Treatments in most Common Paediatric Orthopaedic Diseases
Сала 1 – Билјана
Hall 1 – Biljana
Модератори
Moderators
Bjarne Møller-Madsen (EFORT), Zoran Bozinovski (MAOT)
11:00 – 11:10 B24 (10′) Opening of the EFORT Forum Including Short EFORT Video Bjarne Møller-Madsen
11:10 – 11:30 B25 (17’+3″) Infections – Treatment Today and Tomorrow Bjarne Møller-Madsen
11:30 – 11:50 B26 (17’+3″) Present and Future of Pediatric Fracture Treatment;
Is Preferring Casting Therapy a Sign of Narrow Mindedness or Is Preferring Surgical Therapy a Sign of Modernism?
Hakan Omeroglu
11:50 – 12:10 B27 (17’+3″) Importance of Preventing Examinations of Musculoskeletal System on Less than 14 years Old Children in Schools of Skopje Anastasika Poposka
12:10 – 12:25 B28 (12’+3″) Limping Child Dushanka Grujovska-Veta
12:25 – 12:30 (5′) Summary of the EFORT Forum Zoran Bozinovski
12:30 – 13:15 (45′) Симпозиум / Symposium

ДИРЕКТЕН И БРЗ ПРИСТАП ВО ТРЕТМАН НА БОЛКА
– Проф. д-р Зоран Божиновски, Клиника за ортопедски болести – Скопје
– Проф. д-р Маја Главаш Додов, Фармацевтски факултет – Скопје

ALKALOID
13:15 – 14:00 (45′) Коктел / Cocktail
петок 27 Април 2018 / Friday, 27 April 2018
3 – 1
Сесија / Session
14:00 – 16:45
Заболувања и траума на ‘рбетниот столб/
Spine Disorders and Spine Trauma
Сала 1 – Билјана
Hall 1 – Biljana
Модератори
Moderators
Ufuk Aydinli, Ozturk Cagatay, Ljupco Nikolov
14:00 – 14:10 B29 (7`+ 3`) Selection of the Best Surgical Aproach in the Treatment of Subaxial Cervical Spine Fractures Jordan Saveski
14:10 – 14:20 B30 (7’+ 3′) How to Treat Thorocolomber Fractures According to AO Classification Ufuk Aydinli
14:20 – 14:35 B31 (12’+3′) Surgical Treatment of Spine Deformities Ozturk Cagatay
14:35 – 14:50 B32 (12’+3′) Osteotomies for Spine Deformities Ufuk Aydinli
14:50 – 15:00 B33 (7’+3′) Treatment of Congenital Spinal Deformities Meric Enercan
15:00 – 15:10 B34 (7’+3′) Analysis of the Correction of Adolescent Idiopathic Scoliosis with Posterior Segmental Instrumentation and Fusion with All Polyaxial Pedicle Screw Construct Neron Popovski
15.10 – 15.20 B35 (7’+3′) Surgical Treatment of Adolescent Idiopathic Scoliosis Stokov Ljuben
15.20 – 15.35 B36 (12’+3′) Do we Have Clear Criteria Regarding Spinal Instability in Degenerative Stenosis of the Lumbar Spine? Vide Bilic
15.35 – 15.45 B37 (7’+3′) Revision Rate Following Surgery for Lumbar Spinal Stenosis Ljupco Nikolov
15.45 – 15.55 B38 (7’+3′) Лумбална спондилолиза на едно ниво Tode Vraniskovski
15:55 – 16:05 B39 (7’+3′) Surgical Treatment of Spinal Infections Neda Trajkovska
16:05- 16:15 (10′) Дискусија / Discussion
16:15 – 16:45 (30′) Симпозиум / Symposium


Fitmore stem i negova primena
Zoran Bascarevic

ZIMMER PANOVSKI
3-2
Сесија/ Session
14:15 – 15:30
Тумори на мускулно-скелетен систем/
Tumors of Musculoskeletal System
Сала 2 – Самоил
Hall 2 – Samoil
Модератори
Moderators
Milan Samardziski, Violeta Vasilevska Nikodinovska, Nenad Atanasov
14:15 – 14:25 S21 (7’+3′) Computer Modeling Of Humerus And Tumor Endoprosthesis Of Shoulder Joint Jovan Grujic
14:25 – 14:35 S22 (7’+3′) Reconstruction After Resection of Distal Femur with Custom made and Ready made Systems. Our Expirience 2015-2018 Zoran Vucinic
14:35 – 14:45 S23 (7’+3′) Endoprosthetic Reconstruction After Proximal Femur Resection Nikica Mandic
14:45 – 14:55 S24 (7’+3′) Treatment of Pathological Spine Fractures with Spinal Instability Jordan Saveski
14:55 – 15:10 S25 (12’+3′) Role of Multidisciplinary Tumor Board in Treatment of Bone Sarcoma Igor Stojkovski
15:10 – 15:20 S26 (7’+3′) Positron Emission Tomography/Computed tomography Role in Skeletal Tumours Biljana Bozinovska
15:20 – 15:30 (10′) Дискусија / Discussion
4 – 1
Сесија / Session
16:50 – 19:15
Политраума и повреди на карлица/
Polytrauma and Pelvis Injuries
Сала 1 – Билјана
Hall 1 – Biljana
Модератори
Moderators
Haim Shtarker, Jordan Saveski, Gerson Volpin
16:50 – 17:05 B40 (12’+3′) Military Injuries Haim Shtarker
17:05 – 17:20 B41 (7’+3′) Polytrauma: Definition and Initial Assesment Ilir Hasani
17:20 – 17:35 B42 (12’+3′) Surgical Priorities in the Treatment Of Polytraumatized Patients with Orthopaedic Trauma Jordan Saveski
17:35 – 17:45 B43 (12’+3′) Optimal Patient for Early Total Care Gerson Volpin
17:45 – 17:55 B44 (7’+3′) Polytrauma – When is the best time to operate? Maja Mojsova-Mijovska
17:55 – 18:05 B45 (12’+3′) Why I Perform Damage Control Orthopaedics Gerson Volpin / Jordan Saveski
18:05 – 18:15 B46 (7’+3′) Surgical Treatment of Pelvic Disruption in Polytraumatized Patients Neda Trajkova
18:15 – 18:22 B47 ( 4`+ 3`) Surgical Treatment of Multiply Fractures in Polytrauma Patients with Ocult Hypoperfusion – Case Report Jordan Saveski
18:22 – 18:30 B48 ( 5`+ 3`) Surgical Treatment of Polytrauma Patient with Spinopelvic Instability and Dissocation – Case Report Jordan Saveski
18:30 – 19:15 (45′) Симпозиум / Symposium

Theory and practice: combination for synergistic effect in pain treatment

Теорија и пракса: комбинација за синергистички ефект во третманот на болка

doc.dr. sc. Zoran Lončar, dr. med Klinike za traumatologiju KBCSM Zagreb

Emilija Hiljadnikova – Georgievska, Krka Farma Skopje

KRKA
4 – 2
Сесија / Session
16:50 – 18:15
Тумори на мускулно – скелетен систем/
Tumors of Musculoskeletal System
Сала 2 – Самоил
Hall 2 – Samoil
Модератори
Moderators
Milan Samardziski, Violeta Vasilevska Nikodinovska, Nenad Atanasov
16:50 – 17:05 S27 (12’+3′) Vienna School of Medicine Kotz Rainer
17:05 – 17:20 S28 (12’+3′) Management of Musculosceletal Sarcomas Gorge Zafiroski
17:20 – 17:30 S29 (7’+3′) Many Faces of Osteosarcoma Vesna Janevska
17:30 – 17:40 S30 (7’+3′) Radiography as a Key to Early Diagnosis of Osteosarcoma Violeta Vasilevska Nikodinovska
17:40 – 17:50 S31 (7’+3′) Long term Follow up of Patients with High grade Non Metastatic Osteosarcoma of Extremities Milan Samardjiski
17:50 – 18:00 S32 (7’+3′) Resections of Bone Tumors in the Shoulder Region – Indications, Reconstruction and Functional Results Aleksandar Djordjevic
18:00 – 18:15 (12′) Дискусија / Discussion
5
Сесија / Session
08:30 – 11:30
Дегенеративни заболувања и повреди на долен екстремитет/
Degenerative Diseases and Traumatic Injuries of the Lower Limb
Сала 1 – Билјана
Hall 1 – Biljana
Модератори
Moderators
Ljubomir Bogojevski, Delimar Domagoj, Jasmin Ciriviri
08:30 – 08:45 B49 (12’+3′) The Basics of Motion Analyses and degenerative Joint Disease Axel Seuser
08:45 – 09:00 B50 (12’+3′) Current Concepts in Dysplastic Hip Arthroplasty; Techniques for Acetabular and Femoral Reconstruction Domagoj Delimar
09:00 – 09:15 B51 (12’+3′) Revision THR – Chalenging and Demanding Surgery Slavko Manojlovic
09:15- 09:30 B52 (12’+3′) The Concept of the Pelvic Vertebra as a Basis for our Approach to Endoprosthetic Replacement of Acetabular Arthrosis in Displastic Hip Ljubomir Bogojevski
09:30- 09:40 B53 (7’+3′) Treatment of Acetabular Defects with Porous Metal Augments in Revisionhip Surgery Jasmin Ciriviri
09:40 – 09:50 B54 (7’+3′) Dual Mobility Acetabular component, good choice with lower dislocation risk in Coxarthrosis Skender Ukaj
09:50 – 10:00 B55 (7’+3′) Operative Aplication of Autologous Bone Marrow Mesenchimal Cells in the Treatment of the Avascular Necrosis of the Femoral Head Vilijam Velkovski
10:00 – 10:10 B56 (7’+3′) Periprosthetic Fractures of Femur in Elderly Patients Antonio Gavrilovski
10:10 – 10:20 B57 (7’+3′) Treatment of Periprosthetic Fracture After Total Hip Arthroplasty IIir Shabani
10:20 – 10:30 (10′) Дискусија / Discussion
10:30 – 11:00 (30′) Симпозиум / Symposium

Bio-optimized curcumin: Clinical evidences of a Belgian innovation in the management of osteoarthritis
Ilias Zoidakis
Pharmacist (University of Lieges), MBA (University of Strathclyde, Glasgow)
Medical Affairs Director, BELGIUM, TILMAN sa

EWOPHARMA
11:00 – 11:30 (30′) Симпозиум / Symposium

Internal brace – Ligament Augmentation Repair
Dr. Dejan Aleksandrić

ARTEX-SYNERGY
11:30 – 11:45 (15′) Kaфе пауза / Cofee break
6
Сесија/ Session
11:45 – 13:45
Дегенеративни заболувања и повреди на долен екстремитет/
Degenerative Diseases and Traumatic Injuries of the Lower Limb
Сала 1 – Билјана
Hall 1 – Biljana
Модератори
Moderators
Asparuh Asparuhov, Marko Kadija, Viktor Kamnar
11:45 – 12:00 B58 (12’+3′) Unicompartmental Knee Replacement – Present and Future Asparuh Asparuhov
12:00 – 12:15 B59 (12’+3′) Unicondylar knee arthroplasty; First 100’s unies Marko Kadija
12:15 – 12:25 B60 (7’+3′) Total Knee Revision Surgery: Our Experience Viktor Kamnar
12:25 – 12:35 B61 (7’+3′) Five Years Experience Using Ceramic Femoral Component in Total Knee Arthroplasty Sasho Mladenovski
12:35 – 12:45 B62 (7’+3′) Optimal Time for Unicondylar Knee Arthroplasty Zoran Nestorovski
12:45 – 13:00 (15′) Дискусија / Discussion
13:00 – 13:45 (45′) Симпозиум / Symposium

– “Бисфосфонати во терапија на остеопороза и акутни фрактури” – Мимоза Н. Котевска, Универзитетска Клиника за Ревматологија, Скопје
– “Нова генерација на оперативна маса за ортопедија и траума” – Александар Бајиќ, Getinge Group, Р. Србија

ALKALOID KONS
13:45 – 14:30 (45′) Коктел / Cocktail
7
Сесија / Session
14:30 – 18:00
Дегенеративни заболувања и повреди на долен екстремитет/
Degenerative diseases and traumatic injuries of the lower limb
Сала 1 – Билјана
Hall 1 – Biljana
Модератори
Moderators
Slavco Stojmenski, Simon Trpeski, Zarko Dasic
14:30 – 14:45 B63 (12’+3′) Hip Artroplasty For Femoral Neck Fractures As An Urgent Procedure Zarko Dasic
14:45 – 15:00 B64 (12’+3′) Lateral Minimally Invasive Approach in the Treatment of Distal Tibial Fractures Tedi Cicvarić
15:00 – 15:15 B65 (12’+3′) Pilon Fractures – Our Experiences and Clinical Results Sasa Milenkovic
15:15 – 15:25 B66 (7’+3′) Fixation with Proximal Femoral Nail as a Method that has been Preferred as a Treatment in Pertrochanteric Fractures at the UC of Traumatology, Skopje – Analysis and Results of Five (5) years Clinical Experience Slavco Stojmenski
15:25 – 15:35 B67 (7’+3′) Предности на оперативен третман на проксимален фемур кај геријатриски пациенти во први 24 часа по повреда Simon Trpeski
15:35 – 15:45 B68 (7’+3′) Minimally Invasive Repair of Achilles Tendon Rupture – Case Report Roza Dzoleva Toleska
15:45 – 16:05 B69 (7’+3′) Functional Results Following Ankle Fracture with Syndesmotic Disruption Marko Spasov
16:05 – 16:15 B70 (7’+3′) Treatment of Displaced Calcaneal Fractures Oliver Arsovski
16:15 – 16:30 B71 (12’+3′) Ankle Arthoplasty – Hallux Rigidus, Algorhitm of Treatment Martin Oliva Xavier
16:30 – 16:45 (15′) Дискусија / Discussion
16:45 – 17:15 (30′) Симпозиум / Symposium

ПРЕДАВАЧ:
ЗОРАН БОЖИНОВСКИ
ТЕМА: ​
Глукозамин: Основен градивен блок на ‘рскавицата и неговата улога во превенција на артроза.

NOBEL
17:15 – 18:00 (45′) Симпозиум / Symposium

Attune – a system for primary and revision total knee arthroplasty from new generation.
Prof. Asparoukh Asparoukhov
Проф. Аспарух Аспарухов

JOHNSON & JOHNSON
20:30 – 01:00 Свеченa вечера / Gala dinner
8
Сесија / Session
09:00 – 10:50
Слободни теми/
Free Topics
Сала 1 Билјана
Hall 1 – Biljana
Модератори
Moderators
Erieta Nikolik Dimitrova, Zoran Handziski, Valentina Koevska
09:00 – 09:15 B72 (12’+3′) Третман на Комплексен регионален болен синдром тип 1 Erieta Nikolik Dimitrova
09:15 – 09:25 B73 (7’+3′) Кинезитерапија кај пациенти со остеопороза Valentina Koevska
09:25 – 09:35 B74 (7’+3′) Физикален третман кај оперативно решени пертрохантерни фрактури Biljana Mitrevska
09:35 – 09:45 B75 (7’+3′) MRI Signs of Iliotibial Band Friction in Patients with Medial Compartment Knee Osteoarthritis Violeta Vasilevska Nikodinovska
09:45 – 09:55 B76 (7’+3′) Инциденца и видови на повреди на долните екстремитети и изокинетички карактеристики на колената и скочните зглобови кај млади ракометарки и ракометари Zoran Handziski
09:55 – 10:05 B77 (7’+3′) Импликација на женскиот пол во мозоќниот удар и ризични фактори Natalija Dolnenec Baneva
10:05 – 10:15 B78 (7’+3′) Electromyography in patients with Carpal tunel syndrome Dragana Petrovska Cvetkovska
10:15 – 10:25 B79 (7’+3′) Operative Treatment of Lumbar Disc Herniation Danica Popovska
10:25 – 10:35 B80 (7’+3′) Cross–Finger Flap како докажана реконструктивна процедура Sinolicka Dzambazova
10:35 – 10:45 B81 (7’+3′) Nuclear medicine imaging in orthopedics and traumatology Daniela Miladinova
10:45 – 11:00 (15′) Дискусија / Discussion
Постер сесија / Poster Session
1
Сесија / Session
09:00 – 11:00
Тумори на мускулно – коскен систем/
Tumors of Musculoskeletal System
Сала 2 – Самоил
Hall 2 – Samoil
Модератори Moderators Milan Samardziski, Dushanka Grujoska-Veta, Ilir Shabani
09:00 – 09:05 PS1 (3’+2″) Radiographic and Ultrasound Imaging of Solitary Osteochondroma Dushanka Grujoska-Veta
09:05 – 09:10 PS2 (3’+2″) A High Grade Parosteal Osteosarcoma: A Case Report Elena Jordanoska
09:10 – 09:15 PS3 (3’+2″) Characteristics of Patients with Adult Primary Malignant Bone Tumors at University Clinic of Radiotherapy and Oncology in Skopje, Macedonia Igor Stojkovski
09:15 – 09:20 PS4 (3’+2″) Compartment Syndrome After Corrective Tibia Osteotomy In Patient With Metaphyseal Aclasia – a Case Report Milan Samardziski
09:20 – 09:25 PS5 (3’+2″) Simple Bone Cyst – Diagnostic and Treatment Dilemmas Milan Samardziski
09:25 – 09:30 PS6 (3’+2″) Report оf Two Cases оf Spinal Chordoma Rezeart Dalipi
09:30 – 09:35 PS7 (3’+2″) Pathological Fractures in Breast Cancer Patients with Bone Metastases Rezeart Dalipi
09:35 – 09:40 PS8 (3’+2″) Magnetic Resonance Imaging Parameters Predictive for Malignancy: A Prospective Study of 100 Soft -Tissue Musculoskeletal Masses Violeta Vasilevska Nikodinovska
09:40 – 09:45 PS9 (3’+2″) Imaging Findings of Extraskeletal Ewing’s Sarcoma Violeta Vasilevska Nikodinovska
09:45 – 09:50 PS10 (3’+2″) Aneurismal Bone Cysts: Imaging Features Violeta Vasilevska Nikodinovska
09:50 – 09:55 PS11 (3’+2″) Наше искуство во третман на гигантоцелуларните тумори на коска Ilir Shabani
Дегенеративни заболувања и повреди на горен екстремитет/ Degenerative Diseases and Traumatic Injuries of the Upper Limb
09:55 – 10:00 PS12 (3’+2″) Treatment with Extracorporeal Shock Wave Therapy (Eswt) of a Patient With a Calcific Tendinitis of the Shoulder Biljana Kalchovska Ivanovska
10:00 – 10:05 PS13 (3’+2″) Do Intraoperative Shoulder Arthroscopy Findings Correlate with MR Arthrogram Reports? David Ferguson
10:05 – 10:10 PS14 (3’+2″) Treatment Of Rotator-Cuff Injury In Rheumatoid Patients I Micic
10:10 – 10:15 PS15 (3’+2″) Compression of The Median Nerve and Vascular Structures in the Anterior Arm by a Giant Lipoma: A Case Report Ozgur Basal
Заболувања и траума на ‘рбетниот столб / Spine Disorders and Spine Trauma
10:15 – 10:20 PS16 (3’+2″) Immediate Effects of High-Intensity Laser Therapy (Hilt) in Patients With Chronic Low Back Pain Marija Gocevska
10:20 – 10:25 PS17 (3’+2″) Compression Fractures of Lumbar Vertebrae in Neglected Osteoporosis Patient – Case Report Teodora Todorova
Спортска трауматологија / Sport Traumatology
10:25 – 10:30 PS18 (3’+2″) Degenerative Meniscal Tear: Approaches, Experiance and Recommendations for Conservative Treatment Jone Miceski
10:30 – 10:35 PS19 (3’+2″) The Impact of Body Mass Index on Quality of Life After Ligamentoplasty of the Anterior Cruciate Ligament of Knee Miroslav Milankov
10:35 – 10:40 PS20 (3’+2″) Value of Ultrasound in Imaging of Meniscal Tears Slavcho Ivanoski
10:40 – 10:45 PS21 (3’+2″) Дали артроскопија го зголемува ризикот од хируршка инфекција или перипростетична инфекција кај пациенти кои подлежат на елективна артропластика? Perica Lazarovski
10:40 – 10:45 PS21 (3’+2″) Дали артроскопија го зголемува ризикот од хируршка инфекција или перипростетична инфекција кај пациенти кои подлежат на елективна артропластика? Perica Lazarovski
10:45 – 11:00 (15′) Дискусија / Discussion
2
Сесија/ Session
09:00 – 11:25
Дегенеративни заболувања и повреди на долен екстремитет/
Degenerative Diseases and Traumatic Injuries of the Lower Limb
Сала 3 – Охрид
Hall 3 – Ohrid
Модератори
Moderators
Jasmin Ciriviri, Daniela Georgieva, Roza Dzoleva Tolevska
09:00 – 09:05 PO1 (3’+2″) Surgical Treatment of Proximal Femoral Fractures Aleksandar Saveski
09:05 – 09:10 PO2 (3’+2″) Resolving Fractures of Proximal Femur in Patients with Osteoporosis over a Period of Two Years – Our Experiences Aleksandar Trajanovski
09:10 – 09:15 PO3 (3’+2″) Keller Procedure Performed with Peripheral Nerve Blocks Daniela Georgieva
09:15 – 09:20 PO4 (3’+2″) Local Anesthesia in Surgery of the Foot Daniela Georgieva
09:20 – 09:25 PO5 (3’+2″) Evaluation of Etiological Factors and Patients Outcome After Limb Amputation Marija Jovanovski – Srceva
09:25 – 09:30 PO6 (3’+2″) Функционалните резултати при оперативно лекување на C2 и C3 по АО класификација за скршеници на патела ( споредба на две оперативни техники) M. Мihajlova
09:30 – 09:35 PO7 (3’+2″) Soft Tissue Reconstruction of the Leg Margarita Peneva
09:35 – 09:40 PO8 (3’+2″) Treatment of Pseudoarthrosis With Bizarre Varus-Recurvatum Deformation of Lower Leg with Ilizarov Method in 63 Years Old Patient Ognen Sheshoski
09:40 – 09:45 PO9 (3’+2″) Ankle Arthrodhesis Using Ilizarov Method (Our Experience) Ognen Sheshoski
09:45 – 09:50 PO10 (3’+2″) Segmental Bone Transport in 64 Years Old Patient with Infected Pseudoarthrosis of Lower Leg – Case Report Ognen Sheshoski
09:50 – 09:55 PS11 (3’+2″) Biological Approach for Cartilage Regeneration in the Treatment of Degenerative Knee Osteoarthritis Roza Dzoleva Tolevska
09:55 – 10:00 PO12 (3’+2″) Evaluation of Functional Results in Patients with Lower Leg Fractures Treated with Intramedullary Nailing Teodora Todorova
10:00 – 10:05 PO13 (3’+2″) Anterior Tibial Displacement in Cases with Chronic Complete Tear of Anterior Cruciate Ligament Z. Stojkoska
10:05 – 10:10 PO14 (3’+2″) Treatment of the Dislocated Hip in Patients with Spastic Cerebral Palsy Zoran Bozinovski
10:10 – 10:15 PO15 (3’+2″) Физикален третман кај оперативно решени пертрохантерни фрактури Biljana Mitreska
10:15 – 10:20 PO16 (3’+2″) Третман во две фази на инфицирани ендопротези на колк и колено со примена на антибиотски спејсер Jasmin Ciriviri
10:20 – 10:25 PO17 (3’+2″) Нов тренд кон профилаксата на ДВТ кај трауматолошки пациенти Slavco Stojmenski
Слободни теми / Free Topics
10:25 – 10:30 PO18 (3’+2″) Postoperative Opoid Requirement in Patients with Amputation Who Underwent Different Anesthesia Techniques Аnita Kokareva
10:30 – 10:35 PO19 (3’+2″) Ventilator Associated Pneumonia in Trauma Patient in Intensive Care Unit Biljana Andonovska
10:35 – 10:40 PO20 (3’+2″) Anesthesia in Child with Rett Syndrome: A Case Report and Literature Review Biljana Kiprijanovska
10:40 – 10:45 PO21 (3’+2″) Is Your Phone Bugged? A Comparison Of Microorganism Load On Smartphones of Doctors, Nurses and Non-Clinical Staff on Orthopaedic Arthroplasty, Surgical and Medical Wards David Ferguson
10:45 – 10:50 PO22 (3’+2″) Polytraumatic Patient – ICU Admissiion and Evaluation Marija Jovanovski-Srceva
10:50 – 10:55 PO23 (3’+2″) Thoracic Trauma Injuries in ICU Maja Mojsova
10:55 – 11:00 PO24 (3’+2″) Chronic Osteomyelitis-Role of Bone Void Fillers in Surgical Treatment ? Tomislav Mađarević
11:00 – 11:05 PO25 (3’+2″) Евалуација на пациенти со олигоартикуларна форма на јувенилен артрит кај кои е аплициран интраартикуларен кортокостероид Кostadinka Kuzevska Maneva
11:05 – 11:10 PO26 (3’+2″) Risk of Fractures (Mirels Score) in Patient with Fibrous Dysplasia Associated with Albright Syndrome Тeodora Todorova
11:10 – 11:15 PO27 (3’+2″) Avascular necrosis of the femoral head in patients with testicular cancer treated with chemotherapy. Single institution experience. Vita Stojmenovska
11:15 – 11:30 (15′) Дискусија / Discussion
11.30 – 12.00 Затворање на конгресот / Closing Remarks
Доделување на Сертификати за учество / Distribution Certificates of attendance
1 ANDRÁS Tállay Hungary
2 ASPARUHOV Asparuh Bulgaria
3 AYDINLI Ufuk Turkey
4 BASCAREVIC Zoran Serbia
5 BILIC Vide Croatia
6 CICVARIC Tedi Croatia
7 DASIC Zarko Montenegro
8 DELIMAR Domagoj Croatia
9 GEORGIEV Hristo Bulgaria
10 GRUJOVSKA VETA Dusanka Macedonia
11 GUSIC Nadomir Croatia
12 HAMZAOGLU Azmi Turkey
13 JANEVSKA Vesna Macedonia
14 KADIJA  Marko Serbia
15 KAFTANDZIEV Igor Macedonia
16 KOTZ Rainer Austria
17 MANOJLOVIC Slavko Republika Srpska
18 METAXIODIS Dimitrios Greece
19 MILANKOV  Miroslav Serbia
20 MILENKOVIC Sasa Serbia
21 MOELLER-MADSEN Bjarne Denmark
22 OLIVA  Xavier Martin Spain
23 OMEROGLU Hakan Turkey
24 OZTURK Cagatay Turkey
25 POPOSKA Anastasika Macedonia
26 RASKOV Mihail Bulgaria
27 SABALIC Srecko Croatia
28 SAVESKI Jordan Macedonia
29 SEUSER Axel Germany
30 SOLIMENO Pier Luigi Italy
31 STARKER Haim Israel
32 TODOROVIC Lazar Macedonia
33 VOLPIN Gerson Israel
34 ZAFIROSKI George Macedonia

Download the program in pdf format by clicking on this link.

The organizer reserves all rights to change the program by the beginning of the event.